Bezobratlí

Nenáročná pakobylka rohatá

Pakobylka rohatá patří stejně jako spousta strašilek k nejméně náročným živým tvorům. Velmi často jsou prvními zvířaty, které chovají děti.  Péče o ně spočívá v každodenním rosení, předkládání potravy. Strašilky nevydávají zvuky, nesmrdí, nevyžadují žádnou pozornost. Pro někoho ideální zvířátko :).

Pakobylky jsou nejjednodušší skupinou hmyzu, kterou lze v zajetí chovat a rozmnožovat. Dokud mají přístup ke své oblíbené potravě, budou růst, pářit se a klást vajíčka bez velkého rozruchu. U některých druhů pakobylek, jako je Extatosoma tiaratum, nebo listového hmyzu, jako je Phyllium giganteum, dokonce nevyžadují, aby samci kladli oplozená vajíčka, protože jsou schopni produkovat vajíčka mitotickým procesem zvaným partenogeneze, který vede ke vzniku geneticky identických potomků.

 

insektárium

K chovu strašilek využijeme terárium, insektárium nebo starší akvárium.  Vzhledem k nízké hmotnosti a snadné manipulaci jsou také vhodné čiré plastové boxy, kterých je na trhu opravdu velký výběr. Insektárium musí být dobře větrané, čili je zapotřebí nejsnadněji na horním víku vytvořit větrací mřížku. Do víka vyřežeme otvor, který překryjeme jemnou síťovinou, nejlépe plastovou. My kupujeme v Hornbachu, jedná se o síť proti hmyzu, v metráži, na výběr mají více druhů, od jemných, po opravdu pevné, které dlouho vydrží, pěkně drží tvar  a nehrozí protržení. Síťovinu přichytíme na rám víka lepidlem tavnou pistolí, nebo například drátkem, pokud do víka uděláme dírky. 

Na dno my dáváme rašelinu s pískem nebo lignocel, protože do takového materiálu strašilky snášejí vajíčka. Někdo používá na dno papírové kuchyňské utěrky, už kvůli lepší hygieně chovu, či přehledu a sbírání vajíček. 

 

Potrava

krmení je velmi snadné, protože se živí listy tzv. růžovitých, tj.  maliník, ostružiník, růže apod. Výhodou takových rostlin je, že jsou k dispozici venku v přírodě celý rok, neopadávají, najdeme je stále čerstvé i pod sněhem. A jsou zdarma :).

My máme v insektáriích větvičky ve skleničce ve vodě, zůstanou tak déle čerstvé. Podle našich zkušeností vydrží rostliny čerstvé zhruba týden, takže měníme za nové vždy v jeden stejný den. Ovšem pokud se nejedná o větší jedince, kteří by větvičky spotřebovali dříve. Případně pokud by větvičky z vody vypadly a dříve uschly, ale vzhledem k tomu, že každý den bezobratlé rosíme, pohledem stav ostružiníků vidíme a kontrolujeme. 

Voda

Občas se nás návštěvníci ptají, co strašilky pijí. Jak jsem výše zmínila, je zapotřebí každý den stěny terária a větvičky, listy rosit, strašilky tak pijí kapky stékající vody.  Rosíme nejlépe odstátou vodou. I přesto máme v každém insektáriu ještě malou kameninovou mističku vody, ovšem na dně s kamínky, aby se zejména malé strašilky, nymfy neutopily.  Tím že je zapotřebí rosit každý den, dítě si získává návyk s pravidelnou péčí o zvíře, protože zde jednoznačně platí, když strašilky rosit nebude - zvíře uschne :(.

 

FaunPark Blondies, z.s.

 

 

 

Strašilka Ježatá chov

Strašilka

 

Velikost (délka těla): samice – 17-19 cm, samci – 14-16 cm
Živé rostliny: ostružiník, maliník, dub, buk atd.

Teplota: Pokojová teplota (18-25°C)
Vlhkost: 70-80% RH
Rozměr insektária pro 1pár : DxŠxV: 40x40x60 cm

Teplota: Pokojová teplota (18-25°C)
Inkubační délka vajec: 4-6 měsíců

2 položek celkem
Zpět do obchodu